Pierwszego maila wysłał w 1971 roku Raymond Tomlinson – wysłał go sam do siebie. Programista testował wówczas sieć ARPANET w ramach której przygotował specjalny program do wysyłania wiadomości, który zainstalował na dwóch komputerach. Nie wiadomo jaka była treść wiadomości, ale zapewne był to przypadkowy ciąg znaków w stylu „QWERTYUIOP”, którego nie pamięta nawet sam autor emaila.

Pierwszą wiadomość (nie do końca był to email w współczesnym tego słowa znaczeniu) wysłano do Polski 17 lipca 1990 roku z Kopenhagi. Jej autorem był Tadeusz Węgrzynowski, który wysłał wiadomość do serwera PLEARN w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Odbiorcą wiadomości był Andrzej Smereczyński. Treść wiadomości brzmiała: „Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW”.

Natychmiast wysłano odpowiedź: „Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej”.

Pierwszy mail reklamowy został wysłany 3 maja 1978 roku. Jego autorem był Gary Thuerk. Wiadomość została wysłana do 393 (z około 2600) użytkowników sieci ARPANET i była reklamą producenta mikrokomputerów. Wiadomość tę uznaje się za pierwszy w historii SPAM, chociaż w tamtych czasach nie stosowano tego typu określenia.

Jak zobaczyć nagłówki wiadomości e-mail na różnych pocztach?