Proxy, server proxy

Czym jest? Najkrócej – pośrednikiem w nawiązaniu połączenia internetowego.

Czym może być? -Pewnego rodzaju parawanem, za którym możemy próbować ukryć się przed tym, kogo oglądamy. Wikipedia, także tutaj.

Gdy odwiedzamy stronę internetową (lub robi to np. pracujący dla nas program), przedstawiamy się i przesyłamy dane o sobie …przeglądarce, urządzeniu, adresie IP etc. Pewne z nich możemy zmyślić, zakłamać, zataić, niektórych zaś, zwyczajnie się nie da.

Serwer proxy może wykonać za nas pewne operacje, przedstawiając się swoim adresem i danymi – zamiast naszych. Taka jest w skrócie idea naszego parawanu.

Przesyłamy informację do proxy, on wysyła je do serwera do którego chcemy dotrzeć, zaś odebraną informację zwraca nam. Jest to usługa, można za nią zapłacić, można też spróbować skorzystać z oferty darmowych serwerów proxy, których jest niezliczona ilość… wystarczy zapytać wujka Google, np tutaj: https://free-proxy-list.net/

Możemy także sprawdzić jak działają, czy zakrywają nas ‚od stóp do głowy’ -vide parawan, czy też coś wystaje…

Zaczynając od początku, albo też od strony serwera do której trafiają zapytania z proxy, napisałem krótki PHPowy skrypcik -stronę, która wyświetla to, co strona otrzyma od naszej przeglądarki gdy ją otworzymy.

Zobaczmy tutaj

środek skryptu wygląda tak:

https://github.com/wiks/proxy/blob/master/php/index.php

to co możemy nakłamać sami to HTTP_USER_AGENT – rodzaj systemu, przeglądarka etc, to zaś, co chcemy ukryć to nasz adres IP…

Jak przetestujemy darmowe proxy? Będziemy każdemu z nich zadawać adres naszego skryptu PHP, zaś proxy powinno wysłać do niego zapytanie i to co otrzyma – zwróci, tak więc sprawdzimy, czy w tym co wróciło nie ma naszego adresu IP.

Wykorzystamy także tabele w bazie danych do przechowywania wyniku i kilku ustawień. Głównym narzędziem odpytującym listę proxy będzie Python:

https://github.com/wiks/proxy/blob/master/python/__init__.py

Pośród sprawdzonych 600 darmowych proxy, 94 zwróciły satysfakcjonujący wynik, nie zawierający źródłowego IP …w pozostałych z za ‚parawanu’ widać albo buty i skarpetki, albo połyskującą łysinę… niedobrze.

 

Po uruchomieniu program ostrzega/przypomina, aby uzupełnić dane, tj: jakieś nagłówki user-agent którymi będzie przedstawiał się serwerowi proxy (tak, nakłamie trochę) – jeśli nie podamy będzie używał ‚Mozilla/5.0’. Program potrzebuje także adresu, który zleci proxy do wywołania (u mnie jest to „http://www.wiks.eu/ip” i -jeśli go nie zablokuję to może być ten).

Następnie adres IP, którego będzie wyszukiwał w treści zwróconej przez proxy, jeśli grak to próbuje go ustalić za pomocą „http://www.wiks.eu/ip/myip.php” (też zastrzegam sobie prawo zablokowania).

Log początku programu:

WARNING put some user agents into "webbrowser_headers" table :-)
WARNING set URL for testing content returned by proxy server, e.q. like "http://www.wiks.eu/ip" :-)
WARNING put some proxy`s data IP:port into table "all" columns: "ipaddress" & "port" to check it :-)

…trzecie ostrzeżenie to oczywiście prośba o wpisanie do bazy adresów serwerów proxy do tesów (użyłem tych z: https://free-proxy-list.net/ )

Radości!

WikS.eu

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *